leiden.sp.nl

Homepage SPLeiden



De Hulpdienst is er op woensdag, donderdag en vrijdag!

Word nu lid

Sympathiseer je met de SP? Lid worden is nog veel beter. Mee denken, mee doen, mee winnen. Je ontvangt het SP-nieuwsblad de Tribune, je kunt gratis, snel en reclamevrij internetten via tomaatnet en je ontvangt een welkomstgeschenk. Steun de SP en sluit je nu aan!

Verkiezingsmanifest SP Leiden 2010-2014
9. Onderwijs

De SP vindt dat onderwijs van het allergrootste belang is. Want iedereen verdient gelijke kansen en onze kinderen hebben de toekomst. De gemeente speelt daarbij een grote rol. Niet zozeer voor het onderwijs zelf, maar wel voor allerlei zaken daaromheen, zoals het onderhoud van schoolgebouwen en veilige fietsroutes voor scholieren. Maar zij heeft ook een grote rol in het voorkomen van tweedeling en het bestrijden van schooluitval. Bovendien zorgt de gemeente Leiden voor conciërges op basisscholen.

Helaas heeft onderwijs voor een meerderheid van de Leidse politiek geen hoge prioriteit. Dat zie je bijvoorbeeld aan de tweedeling op scholen. Daarmee gaat het al jaren bergafwaarts. Vaak wordt daarbij gesproken over 'witte' en 'zwarte' scholen, maar het bredere probleem is de sociaal-economische achtergrond van de kinderen. Het gaat niet om etniciteit, maar om de vraag of kinderen een achtergrond hebben waarin ze een goede start krijgen. Sommige kinderen hebben extra aandacht nodig, maar als er te veel van zulke kinderen zijn op een school, kan die aandacht niet aan iedereen voldoende gegeven worden. Bovendien moet een school kinderen voorbereiden op het deelnemen aan de samenleving. De samenleving is pluriform, en een school dient dat te weerspiegelen.

De SP vindt dat alle kinderen een goede start verdienen. Daarom is het belangrijk om tweedeling tussen scholen aan te pakken en te voorkomen. De SP heeft daar verschillende keren voorstellen voor ingediend die het tij kunnen keren, zonder de keuzevrijheid van ouders te veel te beperken. Eind 2008 is een SP-voorstel over het voorkomen van tweedeling op basisscholen aangenomen, maar daar is tot op de dag van vandaag nog geen werk van gemaakt. De Leidse politiek blijft de andere kant opkijken, terwijl de problemen steeds groter worden.

En dan helpt het niet als de politiek ook nog eens dreigt alle conciërges op basisscholen weg te bezuinigen. Want conciërges zorgen voor een veilige en nette school, waarin leraren zich op het lesgeven kunnen toeleggen. Toch dreigden in 2008 de conciërges te verdwijnen, omdat het college van PvdA, VVD, CDA en GroenLinks 275.000 euro per jaar wilde bezuinigen. De SP heeft een grote rol gespeeld om dat te voorkomen door aktie te voeren en een manifestatie te organiseren. Daarbij zouden een conciërge, een schooldirecteur en SP Tweede Kamerlid Jasper van Dijk spreken. Op het laatste moment is die manifestatie afgezegd, omdat er toch een akkoord kwam tussen de scholen en het stadsbestuur. Uiteindelijk is er wel bezuinigd, maar konden de conciërges blijven.

Een goede start op school is belangrijk, maar dat garandeert nog geen goed einde. Elke vroegtijdige schoolverlater is er één te veel, want zonder goede 'startkwalificatie' is het erg lastig om een goede baan te vinden. Het bestrijden van schooluitval is tegenwoordig een regionale taak, die nog wel door gemeentelijke ambtenaren wordt uitgevoerd. De SP vindt dat de gemeente erop moet toezien dat schooluitval vooral bestreden wordt door samenwerking (tussen verschillende scholen bijvoorbeeld) en voorlichting, en niet alleen door repressie. Tegenwoordig wordt een kind al na negen keer te laat komen naar bureau Halt gestuurd. De tijd en energie die dat kost kan beter gestoken worden in het opzetten van samenwerkingsverbanden zoals met Jeugdzorg, zodat de échte probleemgevallen beter kunnen worden aangepakt.

Ook de ruimte van de school en om scholen heen is belangrijk. Op onderhoud van schoolgebouwen mag niet bezuinigd worden. Ook de omgeving moet schoon en vooral veilig zijn. De SP heeft met succes voorstellen ingediend om de verkeersveiligheid rond scholen te verbeteren. Er is nu geld en een plan, maar de uitvoering gaat veel te langzaam omdat de ambtenaren van verkeer en vervoer het te druk hebben met de grote projecten. Het wordt dus tijd voor een stadsbestuur dat haar prioriteiten wél goed op een rijtje heeft.

De SP wil:

  • Tweedeling tussen scholen tegengaan door een centraal inschrijfmoment en dubbele wachtlijsten.
  • Niet bezuinigen op belangrijke zaken als onderhoud en conciërges op basisscholen.
  • Vroegtijdig schoolverlaten tegengaan door samenwerking in plaats van repressie.
  • Verkeersveiligheid rond scholen krijgt de hoogste prioriteit.

Meer weten?

Zie de site van de Leidse SP, of neem contact op met raadslid Eva de Bakker, edebakker@sp.nl.



Blijf op de hoogte

Meld je nu aan voor de nieuwsbrief van Emile Roemer en belangrijk nieuws van de SP:

Recent nieuws

top

www.sp.nl | Partij | Afdelingen | Nieuws | Agenda | SP.TV | Publicaties | Shop | Inter@ctie | Contact | Lid worden

© SP 1996-2010